AutoCAD

AutoCAD ile
bilişim alanındaki birçok disiplini destekleyecek ileri teknolojiler sunuyoruz.

Autodesk nedir?


Autodesk nedir? sorusuna öncelikli değinecek olursak Autodesk daha çok endüstri tarafında çözümler geliştiren Amerika’lı bir yazılım firmasıdır. Çizim Programları arasında dünyada en çok kullanılan Autodesk çözümleri altında birçok alt lisans bulunmaktadır; Autocad, Autocad LT, Navisworks, 3Ds Max, Revit, MAYA gibi birçok çözüm ise bunlardan yalnızca bir kaçı.

AutoCAD

AutoCAD yazılımı, 2B ve 3B tarafında çizimleri kolay ve etkili yapmanıza olanak sağlar. AutoCAD Mac ya da AutoCAD Windows olarak kullanıcılara sunulur ayrıca lisans AutoCAD Mobil Uygulamasını da içerir. Grid Group Autodesk Yetkilili Partneri olarak çözümü satın almak isteyen kullanıcılara lisanslı Autocad fiyatları, eğitimi, danışmanlığı ve teknik desteği konularında yardımcı olur.

AutoCAD’e Abone Olmak İçin 5 Neden?

 • AutoCAD güncelleştirme işlemlerinizi basitleştirin, tüm sürümlere erişin, talebinize göre lisans üyeliğinizi devam ettirin ya da iptal edin.
 • Autodesk hesabınız ile çalışmalarınıza dilediğiniz yerden erişin.
 • Bulut teknoloji çizimlerinizi paydaşlarınızla paylaşın.
 • Mobil uygulamaya ücretsiz kullanın.
 • PDF’leri içeri aktarın, projeleriniz için özel taslaklar oluşturun, zamandan tasarruf edin.
 • Yazılımda yaşayacağınız soru ve sorunlar ve destek talepleriniz için destek alın.

Projelerinizdeki Her Ayrıntıyı TasarlayınAutoCAD İle Öne Çıkan Özellikler

 • 2 ve 3 Boyutlu çizimleri rahatlıkla yönetin ve ek açıklamalarla dosyalarınızı dokümante edin.
 • Kullanım alışkanlıklarına göre özelleşebilirlen sezgisel arayüz ile projelerinize vizyon katın.
 • PDF dosyalarınızı import ederek etkileşimli projeler oluşturun.
 • Mobil uygulamalarla dosyalarınıza anında erişin, notlar alın, paylaşın.
 • Komut satırını kullanarak çalışmalarınızda hız kazanın.
 • Coğrafi konumları çizimlerinize ekleyerek lokasyon etkileşimlerini detaylı takip edin.
 • Revizeleri revizyon bulutları ile takip ederek değişiklikleri atlamayın.
 • Çizimlerin görünümlerini web’de görüntülenebilecek şekilde organize edin, proje paydaşlarıyla paylaşın.

AutoCAD Komutları da Dahil 10 Popüler AutoCAD Araması

AutoCAD Ortho Komutu
Bu komut imlecin X ve ya Y yönlerine sabitlenmesine yarar. F8 tuşu da kısaltmasıdır.
AutoCAD Zoom Komutu
Bu komut çizim yaptığımız yere yakınlaşıp uzaklaşmamızı sağlar. Bu komutla cisimlerin gerçek boyutları değişmez. Z yazıp enterladığımızda bir alt komut pencesi açılır. Bu komutlardan ”All” çizim ortamını görüntüler, ”Center” piklenmesi gereken yeri ekranın merkezine getirir, ”Extents” çizimin tamamını görüntüler, ”Previous” önceki görüntü alanını görüntüler, ”Window” açtığımız pencerenin içini görüntüler, ”Realtime” mouse’u yukarı hareket ettirdiğimizde büyümeyi, aşağıya hareket ettirdiğimizde küçülmeyi sağlar.
AutoCAD Array Komutu
Array komutu nesnenin kopyalarını etrafında belli mesafelerde oluşturan bir komuttur. İster dik mesafelere istersek de açısal mesafelere cismimizi kopyalayabiliriz. Komut ekranına array ya da ”ar” yazarak açılan pencerede birkaç veriyi doldurmamız gerekiyor. ”Rows” kutucuğuna düşey eksende kaç tane kopya olacağını, ”Columns” kutucuğuna yatay eksende kaç tane kopya olacağını, ”Row offset” kutucuğuna düşey uzaklık, ”Column offset” kutucuğuna yatay uzaklık olmak üzere verileri giriyoruz. Eğer kopyalama işlemini açısal olarak yapmak istiyorsak ”Center point” kısmına koordinatları yazıyoruz. ”Number of items” kısmına kaç tane kopya istiyorsak onu yazıyoruz. ”Angle of fill” kısmına da kaç derecelik bir yayda çoğaltma yapılacaksa girilir ve kopyalar ortaya çıkar.
AutoCAD Grid Komutu
Grid komutu arka plandaki ızgaranın ayarlarını yapmamıza yarayan bir komuttur. Komut ekranına ”grid on” yazdığımızda bir pencere açılır. Bu pencereden istediğimiz grid ayarlarını yapabiliriz.
AutoCAD Hatch
Hatch bir alanı ve ya seçilen nesneleri tarayarak dolgu yapmaya yarayan işlevdir. Bir nesnenin sınırlarını belirlemek için çeşitli yöntemler vardır Bunlar; Bir noktadan nesneleri tarafından içine bir alanı belirtin. Bir alanı alın, nesneleri seçin. Sınır işareti kullanarak belirtin tarama çizmek seçeneği. Tarama şablonu iliştirilmiş bir araç paleti ya da DesignCenter sürükleyin
AutoCAD Inventor
AutoCAD inventor AutoCAD’e ek olarak gelen bir yazılımdır. Tasarımları 3 boyutlu olarak görebiliriz. Bu sayede işlevler test edilebilir ve sorunlar ortaya çıkartılabilir. Hatalar düzeltilerek maliyet de en aza indirilebilir.
AutoCAD Trim Komutu
AutoCAD trim komutu var olan nesnelerden yeni nesneler yapılırken kullanılan bir komutur. İstersek cismin istenmeyen yerlerini budayabilir, istersek de yeni kısımlar ekleyebiliriz.
AutoCAD Deneme Sürümü
İsterseniz yazılımın deneme sürümünü linkten indirebilirsiniz, deneme sürümü.
AutoCAD Alan Hesaplama
Autodesk’in bu yazılımı ile alan hesabı mümkündür. ”Area(AA)” komutu girilerek ister alanı hesaplayabilir ya da alanın köşe noktaları seçilerek “enter” yapılabilir.