Felaket Kurtarma

Felaket Kurtarma verilerin ortak bir yerde yedeklerinin alınmasına olanak sağlayan
bir yazılımdır. Depolamada verinin ortaya çıktığı anda yapılır.
Felaket Kurtarma


Birincil Veritabanı birebir kopyasının ikincil veritabanında tutulmasıdır. İkincil veritabanı birincil veritabanın birebir kopyası olarak hazırlanır, birincil veritabanında oluşan arşiv geri dönüşüm loglarının ikincil veritabanına uygulanması ile eşitlik sağlanmış olur. Fiziksel Bekleme Veritabanları açık veritabanları değillerdir. Startup Mount komutu ile açılırlar. birincil veritabanından gelen loglar Veritabanı Kurtarma(Database Recover) mantığıyla ikincil veritabanına işlenir. İstenirse ikincil vertabanı salt-okunur olarak açılabilir, fakat bu süre zarfında loglar işlenmez, biriktirilir. Tekrar işleme moduna alınarak logların işlenmesine devam edilebilir. Fiziksel Bekleme Veritabanları çoğunlukla felaket durumda kurtarma(disaster recovery) amaçlı olarak kullanılırlar.

Felaket durumunda birincil veritabanının yerine geçecek olan veritabanı budur. böylece veri kaybı olmadan ve süre kaybetmeden kurtarım yapılmış olur. Database , yüksek erişilebilirliğe sahip veritabanı ihtiyaçlarında kurulum,bakım ve destek işlerini sadeleştirerek zamandan ve paradan tasarruf sağlayan yeni bir bütünleşik donanım ve yazılım sistemidir. Dünyanın en popüler veritabanının son nesli olan Oracle Database 11g’nin Oracle Real Applications Clusters (Oracle RAC) özelliği ile birlikte kullanılmasıyla oluşturulmuştur.

Müşterilere tamamen entegre edilmiş bir yazılım, sunucu, depolama ve ağ bağlantı sistemini tek bir pakette sunarak çok çeşitli kurum içi ve paket OLTP ile Veri Ambarı uygulamaları için yüksek erişilebilirliğe sahip veritabanı hizmetleri sunmaktadır.Oracle Database Appliance, müşterilere hiçbir donanım yükseltmesine gerek duyulmaksı- zın 4 ila 24 işlemci çekirdeğine kadar sorunsuzca ölçeklenebilen eşsiz bir “büyüdükçe öde” yazılım lisans özelliği sunmaktadır. Ayrıca tüm donanım ve yazılım bileşenleri tek bir satıcı, yani Oracle tarafından desteklenmektedir.Database Appliance, üstünde Oracle Linux ve Oracle Database 11g Release 2 çalışan iki sunucu düğümüne ve 12TB ham depolama kapasitesinden oluşan 4 rack birimli (RU) bir sunucu cihazı olarak gelmektedir.

Oracle Database Appliance:

 • Uygulanması, bakımı ve desteği kolay bir cihazdır
 • Eksiksiz tasarlanmış yüksek erişilebilirliğe sahip bir veritabanı çözümüdür
 • Uygun fiyatlıdır.

Kurumsal şirketler işin sürekliliğini korumak için verilerini iyi bir şekilde korumak zorundadır. Veri koruması dışında da altyapıdaki eksiklikler ve kesintiler yine işin sürekliliği açısından oldukça önemli parametrelerdir. Bahsedilen bu parametrelerin aksaması durumunda da felaket yönetimi devreye girmelidir.

Grid Group olarak bizim görevimiz de bu tarz olası negatif senaryolara karşı profesyonel yaklaşımlar sunarak kriz dönemlerinden en az hasarla ayrılmanızı sağlamaktır. Bu şekilde iş kaybınızı ve zararlarınızı sıfıra yakın tutup hasarsız kriz dönemleri geçirmenize olanak sağlıyoruz.

Felaket Kurtarma Nedir?

Verilerin ortak bir yerde yedeklerinin alınması ve depolanmasına olanak sağlayan bir yazılımdır. Depolama da verinin ortaya çıktığı anda yapılır ve iş sürekliliğini de bu sayede sağlar. Verilerin bu şekilde korunması ve depolanması müşterilerin de güveninin kazanılmasını sağlar ve karşılıklı iyi sonuçlar doğurur.

Neden Felaket Kurtarma?

 • Kurumsal şirketlerin en önemli kaynağı diyebileceğimiz verileri(dataları) Felaket Kurtarma sayesinde kaybetmezsiniz.
 • Şirket gereksiz maddi kayıp yaşamaz ve daha çok tasarruf sağlar.
 • Bu sayede iş sürekliliği bölünmez.
 • Şirketler için maddi getiri dışında en az onun kadar önemli olan şey Müşteri Güvenidir. Söz konusu sistem sayesinde müşteri memnuniyeti ve güveni en üst noktaya ulaşır.
 • Müşteri güveni ve memnuniyeti en yüksek seviyeye ulaştığı için müşterilerinizi kaybetme oranınız oldukça düşer.
 • Yaşanabilecek saldırılardan ve felaketlerden en az zararla kurtulursunuz.
 • Yönetimi daha merkezi ve tek elden sağlayacağınız için iş yönetimi oldukça kolaylaşır.
 • Felaket yönetimi sayesinde sistemlerin ne kadar kapalı kalacağını hesaplayabildiğiniz için olası maddi kayıplarınızı da hesaplayabilir, yol haritanızı ona göre düzenleyebilirsiniz.

Felaket Kurtarmanın Faydaları

 • Felaket yönetimi sayesinde krizlerden daha sağlam çıkarsınız.
 • Kaliteniz artar ve bu sayede zamandan da tasarruf edersiniz.
 • Verilere istediğiniz her an kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 • Felaket yönetimi sağlıklı bir çözümdür.
 • Bütün sistemlere kolaylıkla entegre edilebilir.
 • Bazı risklerin sıfıra indirilmesi neredeyse imkansızdır. Felaket yönetimi sayesinde bu riskleri sıfıra indiremeseniz bile en az zararla kolaylıkla kapatabilirsiniz.
 • Felaket yönetimi sayesinde güvenliğiniz en üst düzeylere taşınır.
 • Şehirler arası ya da farklı bölgelerde yürütülen işlerde iş sürekliliğini sağlamak için söz konusu sistem kullanılır. Sistem iş sürekliliğini sağlarken aynı zamanda işin kontrolünü de kolaylaştırır.

Felaket Kurtarma verilerin ortak bir yerde yedeklerinin alınmasına olanak sağlayan bir yazılımdır. Depolamada verinin ortaya çıktığı anda yapılır.